Ile kosztuje blog? Jaka jest cena za założenie bloga przez profesjonalna firmę?

Bardzo popularne w dobie Internetu jest prowadzenie bloga. Dziś dowiemy się ile kosztuje założenie bloga i jaka jest średnia cena za stworzenie bloga przez profesjonalną firmę. 🙂

Zapamiętaj – musisz mieć plan, to Twój klucz do sukcesu!

Przejdziemy kolejnego ważnego aspektu – wybierzmy tematykę bloga. Ta sprawa powinna pochłonąć nam od kilku godzin do nawet kilku dni. Bardzo dużo zależy od tego, czy jest to spontaniczna decyzja czy przemyślana strategia rozpoczęcia własnego biznesu lub rozpowszechnienia już istniejącego w Internecie. Odpowiedni wygląd bloga oraz jego tematyka to również Twój klucz do sukcesu.

Własna domena z końcówką .pl czy darmowy hosting?

Na początku powinniśmy sobie odpowiedzieć na pytanie – czy chcemy blogować profesjonalnie, czy pisać dla siebie „dla hobby” ?

Jeżeli myślisz o profesjonalnym blogowaniu, polecam założenie bloga na domenie .pl i własnym serwerze (osobiście polecam SmartHost – kliknij tutaj). Jest to dużo bardziej opłacalna i przyszłościowa opcja niż założenie bloga na darmowym serwerze typu tumblr lub blogger. Tam niestety nie mamy całkowitej kontroli nad blogiem i zdarzało się wiele przypadków, że blogi były niestety usuwane.

Tworzymy bloga amatorskiego na domenie .pl i swoim hostingu.

Jeśli chcemy posiadać czysto amatorskiego bloga, możemy skorzystać z gotowych szablonów i domen internetowych. Wówczas założenie bloga wyniesie nas całkowicie około 200-400 zł. Za samodzielną pracę i odpowiednie działanie bloga to zdecydowanie niska cena. Zawiera ono założenie domeny internetowej, jej hosting oraz gotową szatę graficzną. Reszta zależy już tylko od własnej inwencji twórczej.

A może blog profesjonalny?

Jeśli jednak myślimy o założeniu profesjonalnego bloga lub o założeniu go dla naszej firmy musimy się liczyć z poniesieniem większych kosztów. Zwłaszcza gdy chcemy zapewnić jego odpowiednią jakość i przyciągnięcie uwagi jak największej liczby odbiorców.

Przykładem tego rozwiązania jest pierwszy profesjonalny blog w Polsce o tematyce franczyzy internetowej.


Ile kosztuje założenie bloga przez profesjonalną firmę?

Aby zyskać odbiorców trzeba zadbać o odpowiedni wygląd bloga. Odpowiednia szata graficzna wraz z wdrożeniem na Twój serwer i przeszkoleniem Ciebie to koszt rzędu od 500 do 1200 zł.

Większość blogerów zleca tworzenie lub modyfikacje swoich blogów specjalistom. Firmy także opiekują się od strony technicznej blogiem. Dzięki temu rozwiązaniu blogerzy mają czas na tworzenie treści, a w przypadku jakichkolwiek problemów mamy do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. 🙂

Kolejnym niezbędnym elementem jest posiadanie domeny internetowej, którą można zarejestrować już za 11,00 zł na pierwszy rok,a jej późniejsze przedłużenie to koszt około 79,00 zł za rok jej funkcjonowania.
Kolejnym elementem jest hosting internetowy, na który poniesiemy wydatek od 99 zł za rok jego utrzymania.
Tak naprawdę są to dwie niezbędne rzeczy do funkcjonowania bloga, jednak istnieje jeszcze szereg przydatnych elementów dających nam wymierne korzyści.

Tworzyć czy nie tworzyć?

Podsumowując, założenie bloga to proces nie wymagający większych nakładów finansowych. Niejednokrotnie jest to klucz do osiągnięcia sukcesu, pozyskiwania klientów dla firmy, kreowania wizerunku lub też dodatkowego dochodu z komercyjnych współpracy – dlatego warto zainwestować w niego czas i środki finansowe.

A może stworzyć mini-blog profilu firmy na Facebooku?

Funkcja Notatek Facebooka do tej pory była taką szarą strefą serwisu. Niewiele osób wiedziało o ich istnieniu, a Ci, którzy wiedzieli, raczej z nich nie korzystali… bo i po co? Dotychczas publikacje przygotowywane przy użyciu notatek Facebooka prezentowały się naprawdę brzydko. Interfejs notatek wyglądał na żywcem wyjęty z okresu cyfrowego średniowiecza.

Odświeżone notatki Facebooka to jednak zupełnie inna bajka. Przejrzysty interfejs, prostota obsługi i naprawdę ładnie prezentująca się treść. Czy to wystarczy, żeby Facebook mógł swoją platformą publikacji powalczyć z gigantem na tym polu, czyli Medium?

A może wystarczy na początek założyć blog i publikować posty aby przygotować się na szersze działania reklamowe w Internecie? 🙂


Jeżeli szukasz specjalisty w branży internetowej – zapraszam do skorzystania z formularza kontaktowego w zakładce kontakt.